Księga Gości Pokaż wpisy
Strona główna | Mapa serwisu | English version
Terminy zjazdów > Obrona cywilna > Rozporządzenie Rady Ministrów z dn 29 marca 2005r

Rozporządzenie Rady Ministrów z dn 29 marca 2005r

Rozporządzenie Rady Ministrów
z dnia 29 marca 2005 r.
w sprawie zasad zwalniania przez pracodawców z obowiązku świadczenia pracy osób powołanych do służby w obronie cywilnej w związku ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, katastrof i zagrożeń środowiska
(Dz. U. Nr 60, poz. 518)

Na podstawie art. 139 ust. 4a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Podstawą zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy osób powołanych do pełnienia służby w obronie cywilnej w związku ze zwalczaniem klęsk żywiołowych, katastrof i zagrożeń środowiska, zwanej dalej "służbą w obronie cywilnej", jest decyzja organu, który utworzył formację obrony cywilnej, w której oddziale służba ma być pełniona, o powołaniu pracownika do odbycia służby w obronie cywilnej.

2. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy powinno nastąpić w terminie umożliwiającym pracownikowi stawienie się do odbycia służby w czasie wskazanym w decyzji, o której mowa w ust. 1, nie później niż 24 godziny przed terminem wskazanym w tej decyzji.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje czas niezbędny na stawienie się z miejsca zamieszkania osoby zwalnianej z obowiązku świadczenia pracy w terminie i miejscu rozpoczęcia służby w obronie cywilnej, okres trwania tej służby oraz czas powrotu do miejsca zamieszkania po zwolnieniu z niej.

§ 2. 1. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może być wprowadzone w stosunku do osób zatrudnionych w:

1) urzędach organów państwowych, administracji rządowej i samorządu terytorialnego;

2) innych zakładach pracy, z wyłączeniem zakładów pracy objętych programem mobilizacji gospodarki, jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Ministra Sprawiedliwości, a także publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osób, którym nadano przydziały mobilizacyjne, pracownicze przydziały mobilizacyjne oraz przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek organizacyjnych podlegających militaryzacji, a także osób pełniących czynną służbę wojskową oraz zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych przewidzianych do militaryzacji.

§ 3. 1. Pracodawca sporządza, w trybie pilnym, informację o osobie zwolnionej z obowiązku świadczenia pracy, powołanej do służby w obronie cywilnej i nie później niż przed upływem 7 dni od dnia otrzymania decyzji, o której mowa w § 1 ust. 1, przesyła ją do organu, który utworzył formację obrony cywilnej, w której oddziale osoba zwolniona ma pełnić służbę.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera nazwę i REGON pracodawcy, adres siedziby lub miejsca zamieszkania pracodawcy, imię i nazwisko osoby zwolnionej z obowiązku świadczenia pracy, zajmowane stanowisko i posiadane kwalifikacje, adres zamieszkania i zameldowania, datę urodzenia, numer PESEL i NIP.

§ 4. 1. Pracodawca może wnieść do organu, o którym mowa w § 1 ust. 1, wniosek o zwolnienie osoby powołanej do służby w obronie cywilnej z obowiązku pełnienia takiej służby, jeżeli nie ma możliwości obsadzenia jej stanowiska pracy osobą niepodlegającą obowiązkowi pełnienia służby w obronie cywilnej.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera imię i nazwisko pracownika, imię ojca, stopień wojskowy, rok urodzenia, adres miejsca pobytu stałego, posiadane kwalifikacje i zajmowane stanowisko.

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

To jest stopka